Atak farmazonów

przem

„W dwudziestoleciu międzywojennym FARMAZON był osobliwością już tylko Warszawy. Farmazoństwo albo inaczej brylanciarstwo polegało na wykorzystaniu naiwności ludzkiej i chęci nieuczciwego zysku. Ten typ oszustwa zawędrował do nas po pierwszej wojnie światowej z Rumunii, a głównie z Bukaresztu. Nazwę jego wywodzi się od wyrazu rosyjskiego farmazirowat‚, co znaczy: udawać, symulować. Farmazoni (farmazoniarze, farmazoniści) rekrutowali się przeważnie z przedstawicieli mniejszości narodowych. Pracowali zazwyczaj grupowo. Grupa operacyjna składała się zwykle z sześciu osób: z bolszewika (albo tzw. smolucha, bajera albo picownika), jednego czy dwóch jubilerów oraz dwóch pełniących straż, pilnujących, aby nie było wsypy przed tajniakami albo mundurowymi. Ich więc zadaniem było stać na kapie”. Ten który stał na czatach nosił miano zeks.

Tak pisał w latach 60. XX wieku o farmazonach prof. Bronisław Wieczorkiewicz w publikacji „Gwara warszawska dawniej i dziś”. Niestety po wojnie, przebiegli picownicy rozplenili się w całym kraju, zastawiając na swe ofiary wymyślne pułapki, bazujące na wiedzy psychologicznej, a ostatnio także nowych technologiach. Wielu seniorów z prawobrzeżnej Warszawy miało z nimi do czynienia. W XXI wieku farmazoni mają się znakomicie. Używając fałszywych tożsamości jako wnuczki lub policjanci uparcie telefonują, jako przedstawicie banków i firm kurierskich nękają mailami, jako pracownicy ZUS i Sanepid ślą setki smsów. A to wszystko blaga! Pic na wodę, fotomontaż!

Jak ich rozpoznać i jak się przed nimi chronić? Jak nie dać się oskubać, jak asertywnie ignorować niezamawiane i niepotrzebne nam usługi i przedmioty? Jak korzystać z dziedzictwa praskiego folkloru by przeciwstawić się farmazoniarzom? O tym w 2022 r. w interdyscyplinarnym projekcie z serii Praga Gad. Imprezy, warsztaty, publikacje. Mnóstwo gadżetów dla słuchaczy naszych kursów. Wszystko za darmoszkie!

Bądźcie czujni, szczegóły  na tej stronie niebawem.

Ilustracja z najnowszej, planowanej na koniec roku 2022 publikacji z serii „Praga Gada”. Autor rysunku: Przemyław J. Olszewski