Merlin, komiks niepoprawny

przem

Wydawnictwo Fundacji Animacja jest partnerem Wydawnictwa Znakomite w polskiej edycji  komiksów z serii Merlin.

W Polsce ukazały się 2 z 6 albumów. Autorem cenariusza jest Joann Sfar, a rysunków Jose Louis Munuera. Merlin to seria komiksów przygodowych brawurowo interpretująca mity arturiańskie. Oto Merlin, zanim stał się sędziwym czarodziejem, jest chłopcem, psotnym, wesołym i dopiero uczącym się władać magicznymi mocami. Przemierza starą Anglię w poszukiwaniu przygód w towarzystwie osobliwych przyjaciół. Są nimi: ogr Kanapka, smakosz zapiekanek z dzieci oraz wieprz Szynka, krotochwilny mag, na którego rzucono klątwę. Skrząca się humorem seria zdobyła wśród francuskiej młodzieży status kultowej. Stworzona została przez duet wybitnych artystów: Sfara i Munuerę. Komiks przypomina najlepsze wzory przygodowej, humorystycznej literatury komiksowej znad Sekwany, z Asteriksem na czele, jednak jest znacznie bardziej undergroundowy, czy też nieoprawny politycznie. Komiks dla dzieci, młodzieży. Komiks przypomina kreskówki z wytwórni Warner Bros, czy MGM, pełnych gonitw i błyskawicznych zwrotów akcji. Nic dziwnego, skoro Munuera uwielbia je i pasjami ogląda.

Tom 1. Kanapka z szynką. Oprawa miękka, szyta/ Ilość stron: 48, w tym kolorowych: 48/ Wydanie: 1, lipiec 2015/ format: A4+/ ISBN 978-83-942600-0-2

Tom 2. Merlin kontra św. Mikołaj. Oprawa miękka, szyta/ Ilość stron: 48, w tym kolorowych: 48/ Wydanie: 1, październik 2015/ format: A4+/ ISBN 978-83-942600-4-0

Recenzja Artura Wabika dla Instytutu Ksiażki.

Kanapka z Szynką

Merlin, wielki czarodziej, opiekun i mentor Króla Artura. W niezliczonych adaptacjach filmowych, scenicznych i komiksowych występuje najczęściej jako sędziwy starzec z długą siwą brodą. Kiedyś jednak i on był dzieckiem. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakim był dziesięciolatkiem, kiedy jeszcze nie w pełni panował nad swoimi mocami?
Kanapka z Szynką to pierwszy tom przygód małego Merlina i jego przyjaciół, który wpisuje się w najlepsze wzory przygodowej, humorystycznej literatury komiksowej znad Sekwany. Czytelnicy wychowani na AsteriksieHugo czy Spirou nie będą zawiedzeni. Merlin jest przy tym znacznie bardziej undergroundowy i niepoprawny politycznie, za co winić należy jego autorów – Joanna Sfara i José-Luisa Munuerę. Pod koniec lat 90. Francuz i Hiszpan zrobili wspólnie komiks, którego fabuła osadzona jest we wczesnośredniowiecznej Anglii, a narracja odwołuje się do slapstickowych komedii – to po prostu musiało być śmieszne.Sfar i Munuera są niemal rówieśnikami, ale z tej dwójki to scenarzysta stał się żywą legendą komiksu frankofońskiego. Jego serie komiksowe Kot RabinaProfesor BellKlezmerzy czy Wampir cieszą się wielką popularnością także w Polsce. Współpracę z Munuerą  rozpoczął w 1996 r. serią Les Potamoks, ale to dopiero wydany trzy lata później pierwszy zeszyt z przygodami Merlina przyniósł temu duetowi szereg prestiżowych nagród. Rysując Kanapkę z Szynką Munuera był pod silnym wpływem stylu Billa Watersona, co widać zwłaszcza w projekcie postaci samego Merlina, ale też w scenach akcji i dalszych planach.Komiks pełen jest literackich odwołań i wizualnych cytatów – m.in. do Muppetów, filmów i seriali Disneya, postaci Mary Poppins, baśni braci Grimm oraz kanonicznych elementów gatunku fantasy. Lektura Merlina to ćwiczenia z wyobraźni, jakich polscy czytelnicy komiksów nie oglądali od czasów przygód Profesorka Nerwosolka. Absurdalne zwroty akcji i slapstickowy humor to jedno, ale ciągłe puszczanie oka do czytelnika i rozsadzanie ram gatunku, to już zupełnie coś innego. W pewnym momencie w albumie pojawiają się nawet sami autorzy, kłócący się o fabułę komiksu, w którym właśnie występują.W fabułę wpleciono też inne postmodernistyczne żarty. Komiks jest skierowany przede wszystkim do dzieci, ale kiedy zagubiony w zamkowych korytarzach Szynka trafia przypadkiem do żeńskiej łaźni – ubaw będą mieli także dorośli. Nagi mężczyzna w książce dla dzieci! – woła zamkowa przyzwoitka. Komizmu sytuacji dodaje fakt, że Szynka jest wieprzem i z zasady występuje bez ubrania. Podobnie rzecz ma się z drugim towarzyszem Merlina – ogrem Kanapką, którego imię wzięło się stąd, że zwykł jadać na śniadanie kanapki z dziećmi. Cała trójka za nic ma sobie polityczną i obyczajową poprawność.

Kanapkę z Szynką wydało debiutujące na rynku otwockie wydawnictwo „Znakomite”, któremu udało się w tym celu pozyskać dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Cieszy mnie ten wybór i mam nadzieję, że polscy czytelnicy regularnie będą otrzymywać kolejne tomy przygód Merlina. Jest ich w sumie sześć, przy czym scenarzystą dwóch ostatnich jest już Jean-David Morvan. Bez wątpienia jednak duet Munuera-Morvan jest równie sprawny, skoro po zakończeniu Merlina obaj artyści zostali zaproszeni do klasycznej francuskiej serii Spirou & Fantasio (zeszyty 47-50 w latach 2004-2008).

Brawurowa reinterpretacja mitu arturiańskiego jest ciekawym dopełnieniem ciągle poszerzającej się w Polsce oferty komiksów dla dzieci. Warto się z nią zapoznać choćby dlatego, że komiks frankofoński ciągle wyznacza poziom, do którego równają twórcy na całym świecie, zaś nazwisko Sfar gwarantuje świetną zabawę.

Inne, przykładowe recenzje:

Tomu nr 1 Marcina Kamińskiego dla onet.pl

Tomu nr 1 Jerzego Łanuszewskiego dla gildia.pl

Tomu nr 2 Jerzego Łanuszewskiego dla gildia.pl

Tomu nr 1 i nr 2 Tomasza Miecznikowskiego dla dzikabanda.pl