This is additional content area. Learn more
Merlin, komiks niepoprawny
Wydawnictwo Fundacji Animacja jest partnerem Wydawnictwa Znakomite w polskiej edycji komiksów z serii Merlin.
W Polsce ukazały się 2 z 6 albumów. Autorem cenariusza jest Joann Sfar, a rysunków Jose Louis Munuera. Merlin to seria komiksów przygodowych brawurowo interpretująca mity arturiańskie. Oto Merlin, zanim stał się sędziwym czarodziejem, jest chłopcem, psotnym, wesołym i dopiero uczącym się władać magicznymi mocami. Przemierza starą Anglię w poszukiwaniu przygód w towarzystwie osobliwych przyjaciół. Są nimi: ogr Kanapka, smakosz zapiekanek z dzieci oraz wieprz Szynka, krotochwilny mag, na którego rzucono klątwę. Skrząca się humorem seria zdobyła wśród francuskiej młodzieży status kultowej. Stworzona została przez duet wybitnych artystów: Sfara i Munuerę. Komiks przypomina najlepsze wzory przygodowej, humorystycznej literatury komiksowej znad Sekwany, z Asteriksem na czele, jednak jest znacznie bardziej undergroundowy, czy też nieoprawny politycznie. Komiks dla dzieci, młodzieży. Komiks przypomina kreskówki z wytwórni Warner Bros, czy MGM, pełnych gonitw i błyskawicznych zwrotów akcji. Nic dziwnego, skoro Munuera uwielbia je i pasjami ogląda.
Tom 1. Kanapka z szynką. Oprawa miękka, szyta/ Ilość stron: 48, w tym kolorowych: 48/ Wydanie: 1, lipiec 2015/ format: A4+/ ISBN 978-83-942600-0-2
Tom 2. Merlin kontra św. Mikołaj. Oprawa miękka, szyta/ Ilość stron: 48, w tym kolorowych: 48/ Wydanie: 1, październik 2015/ format: A4+/ ISBN 978-83-942600-4-0
Recenzja Artura Wabika dla Instytutu Ksiażki.
Kanapka z Szynką
Kanapkę z Szynką wydało debiutujące na rynku otwockie wydawnictwo „Znakomite”, któremu udało się w tym celu pozyskać dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Cieszy mnie ten wybór i mam nadzieję, że polscy czytelnicy regularnie będą otrzymywać kolejne tomy przygód Merlina. Jest ich w sumie sześć, przy czym scenarzystą dwóch ostatnich jest już Jean-David Morvan. Bez wątpienia jednak duet Munuera-Morvan jest równie sprawny, skoro po zakończeniu Merlina obaj artyści zostali zaproszeni do klasycznej francuskiej serii Spirou & Fantasio (zeszyty 47-50 w latach 2004-2008).
Brawurowa reinterpretacja mitu arturiańskiego jest ciekawym dopełnieniem ciągle poszerzającej się w Polsce oferty komiksów dla dzieci. Warto się z nią zapoznać choćby dlatego, że komiks frankofoński ciągle wyznacza poziom, do którego równają twórcy na całym świecie, zaś nazwisko Sfar gwarantuje świetną zabawę.
Inne, przykładowe recenzje:
Tomu nr 1 Marcina Kamińskiego dla onet.pl
Tomu nr 1 Jerzego Łanuszewskiego dla gildia.pl
Tomu nr 2 Jerzego Łanuszewskiego dla gildia.pl
Tomu nr 1 i nr 2 Tomasza Miecznikowskiego dla dzikabanda.pl