This is additional content area. Learn more
Praga Gada w Wawrze
REZULATY PROJEKTU
W oparciu o doświadczenie w przeprowadzaniu wywiadów, uwzględniając pytania sugerowane przez 28 Internautów, którzy wypełnili ankiety, powstał zestaw pytań, jakie można wykorzystać rozmawiając z seniorem z Dzielnicy Wawer, lub z innej warszawskiej dzielnicy (wówczas modyfikując pytania). Zestaw ów to KWESTIONARIUSZ, do pobrania tutaj.
W oparciu o ankiety stworzyliśmy też BANK POMYSŁÓW, czyli zestaw koncepcji na to, jak można kreatywnie zinterpretować opowieści seniorów. Zestaw ten to w kolejności od największej liczby wskazań: gra komputerowa, komiks, książka obrazkowa, gra planszowa, aplikacja mobilna, książka z felietonami, etiuda filmowa, książka paragrafowa.
W trakcie projektu Przemysław J. Olszewski przeprowadził 2 pogłębione wywiady z seniorami z Wawra: panem Januszem i panem Wiesławem. Na ich podstawie powstały 2 filmy. Premiera odbyła się w ostatni dzień roku 2021.
Fundacja ANIMACJA zaprosiła Internautów do wzięcia udziału w 2 spotkaniach o charakterze edukacyjno – rozrywkowym, jakie nazwaliśmy: „warsztatami retrospekcji” akcentującymi korzyści z rozwijania i utrwalania relacji międzypokoleniowych i rejestrowania wspomnień. Warsztaty mają charakter nie tylko edukacyjny ale także rozrywkowy. Ze względu na okres pandemiczny warsztaty odbęda się ON-LINE.
Odbyły się 2 edycje warsztatów, każdy akcentujący nieco inne kwestie.
Warsztaty, podczas których realizatorzy projektu Praga Gada dzielą się unikatową wiedzą i doświadczeniem z ponad 200 wywiadów jakie przeprowadzili w latach 2014-2019 z seniorami. Do uczestników przemawiają też przybyli seniorzy którzy opowiadają co dało im uczestnictwo w projekcie Praga Gada w minionych latach, jak zmieniło to ich życie.
WARSZTAT NR 1. Program:
- Część edukacyjna. Jak przeprowadzić udany wywiad z seniorem? Jak zadawać pytania otwarte? Dlaczego warto ocalać od zapomnienia opowieści seniorów? O co można i trzeba zapytać seniora z Dzielnicy Wawer by oddać specyfikę tej dzielnicy?
- Część rozrywkowa. Prowadzący pokazuje praktyczne zastosowanie zarejestrowanych wywiadów, m.in. wesoły komiks będący adaptacją wspomnień seniorów, z dubbingiem na żywo w wykonaniu krewkich prażan. Dodatkowo: performatywne czytanie tekstów „Wiecha”.
WARSZTAT NR 2. Program:
Druga część warsztatów pełna atrakcji. Proces od słowa do plastycznej jego interpretacji skracamy do kilkunastu minut. A to dzięki Romanowi Gajewskiemu rysownikowi komiksów z Marysina Wawerskiego. Interpretował swoją niepokorną kreską na żywo wawerskie i praskie toposy. W programie:
- Premierowe nagrania, nigdy niepublikowane:
- Zapis wideo równoczesnego wywiadu z trzema krewkimi seniorami po 90 roku życia, czyli na pohybel stereotypom o starości!
- Najnowszy film z listopada 2021 z serii „Praga Gada”: „Romantyk z prawego brzegu”
- Rysunki satyryczne tworzone na żywo w studio przez Romana G.
- Historia obarazkowa narysowana przez Przemysława Olszewskiego prosto z targowiska w Falenicy
Poruszono także tematy:
- Jak adaptować plastycznie opowieści seniorów, by były atrakcyjne dla różnych pokoleń?
- Wspólnota i dialog międzypokoleniowy jako antidotum na zagrożenia finansowe czyhające na seniorów.
- Kilka pieśni ulicznych i felietonów „Wiecha” w wesołych interpretacjach seniorów.
KIEDY?
- termin pierwszych warsztatów: sobota 4.12.2021 godzina 16:00; ON-LINE https://www.youtube.com/watch?v=fglJXilaLs4
- termin drugich warsztatów: środa 8.12.2021 godzina 18:00 ; ON-LINE https://youtu.be/2S9RgTtoXWY
KTO?
- Organizator: Fundacja Animacja
- Partnerzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer i Wawerski Klub Seniora
- Finansowanie: Projekt finansuje m.st. Warszawa
