Edukowaliśmy ekonomicznie.

przem

Aktualizacja na dzień 31.10.2022

Fundacja Animacja zakończyła projekt dla seniorów „Edukacja ekonomiczna prażan II”. Projekt zrealizowany został z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem głównym projektu był wzrost wiedzy w zakresie bezpieczeństwa finansowego oraz wzrost umiejętności korzystania z elektronicznych usług bankowych wśród seniorów. Cel został osiągnięty poprzez realizację 2 edycji kursu komputerowego oraz wykładu.


Pięciodniowy kurs komputerowy “Bezpieczne bankowanie!”

został powtórzony w dwóch lokalizacjach:

09.05.22r. – 13.05.22r. – WCK Marysin Wawerski ul. Korkowa 119/123 godz. 10.00 – 14.00

16.05.22r. – 20.05.22r. – WCK Falenica ul. Walcownicza 2, godz. 10.00 – 14.00

Fundacja Animacja przy współpracy z OPS Wawer i Wawerskim Klubem Seniora zaprosiła na unikatowy kurs ”Bezpiecznego bankowania”. Celem kursu było wyposażenie kursantów w umiejętności t.j. wyrobienie i posługiwanie się profilem zaufanym w załatwianiu spraw urzędowych, dokonywanie zakupów produktów i usług przez internet,  diagnozowania i przeciwdziałania zagrożeniom związanym z działalnością internetowych i telefonicznych farmazoniarzy, czyli oszustów, bezpieczne wyszukiwanie ofert w intrenecie itp. Seniorzy pracują na udostępnionych przez nas laptopach. Dodatkowo zaoferowaliśmy słodki poczęstunek. Z oferty kursy skorzystało 18 seniorek i 2 seniorów.

Kursowi towarzyszy lektura materiałów szkoleniowych, które poniżej można pobrać w formacie .pdf. Są one kompilacją materiałów kampanii społecznej „Seniorze – spotkajmy się w sieci”, która powstała dzięki współpracy Ministerstwa Cyfryzacji (obecnie: KPRM), Państwowego Instytutu Badawczego NASK i Warszawskiego Instytutu Bankowości, udostępnionych na na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.

Warto też zapoznać się z filmami instruktażowymi z udziałem znanej aktorki.

Spotkanie „Jak korzystać z floty, by nie popaść w kłopoty?”

Odbyło się się 17 września o 17.00 w DK Zacisze na terenie Dzielnicy Targówek.

Spotkanie „Jak korzystać z floty by nie popaść w kłopoty?”

Ze starowarszawskim humorem opowiedzieliśmy o farmazoniarzach i ich metodach wyłudzania pieniędzy od Warszawiaków, wczoraj i dziś. W programie: prelekcja dr nauk prawnych, prezentacja na dużym ekranie i z muzyką komiksu na podstawie autentycznej historii mieszkańca Targówka, performatywne czytanie najzabawniejszych felietonów Wiecha przez międzypokoleniową ekipę prażan. A na koniec odbył się konkurs: seniorka wygrała komiks „Praga Gada”!
Tematyka wykładu: waga i znacznie ochrony danych wrażliwych, w tym loginów i haseł do bankowości elektronicznej; uprawnienia konsumentów zawierających umowy finansowe w szczególności na odległość (przez telefon, internet) oraz poza lokalem przedsiębiorstwa (m.in. obowiązki informacyjne usługodawcy, istota RRSO, prawo odstąpienia od umowy i zasady jego realizacji); zagrożenia wynikające z zaciągania szybkich pożyczek (tzw. chwilówek) ITP
Czas trwania spotkania: 2 godziny. Wzięło udział 30 osób.
Spotkanie w ramach projektu „Edukacja ekonomiczna prażan II” realizowanego przez Fundację Animacja przy współfinansowaniu Narodowego Banku Polskiego.