Na stalunek robione

przem

Fundacja Animacja z przyjemnością informuje, że w grudniu 2023 roku zakończyła realizację  projektu Na stalunek robione. To zadanie publiczne zostało sfinansowane ze środków z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerzy: Dom Kultury Praga oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie. Tym razem opowieści seniorów interpretowaliśmy w formie krótkich, trzech szalonych animowanych obiektów z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości [augented reality], o tytułach widocznych poniżej.

Każdy z obiektów zawiera nagrania głosów seniorów z warszawskiej Pragi. Obiekty można wywołać, posiadając smartfon lub tablet z systemem Android lub IOS, aktualizowane do wersji z 2023 r. Przed odtwarzaniem na sprzęcie zostanie zainstalowana niezbędna, lekka i bezpieczna aplikacja Aero od znanego wydawcy Adobe. Urządzenie należy nakierować na kod QR znajdujący się za szybą, w trzech warszawskich lokacjach, dostępnych z zewnątrz 24h.

Handlarz z bazaru – animacja Przemysława J. Olszewskiego osadzona jest na szklanych drzwiach sklepu z odzieżą Rock vintage Roll na Bazarze Różyckiego, pawilon nr 44, w pobliżu ul. Brzeskiej 23 na Pradze. Trwa około 50 sekund. Odtwarza się automatycznie.

Ichtiolog – animacja Tonego Sandovala, Radosława Kowalczyka i Przemysława J. Olszewskiego osadzona jest na szybie restauracji Browar warszawski na Woli, ul. Haberbuscha i Schielego 2. Trwa około 4 minut. Odtwarza się po uderzeniu przez użytkownika kolejno w 6 ikon z głośnikiem.

Co jest ważne w życiu? – animacja Przemysława J. Olszewskiego osadzona jest w oknie zaprzyjaźnionej z nami Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ul. Kłopotowskiego 6 na Pradze. Trwa ok. 4 minut. Odtwarza się po uderzeniu przez użytkownika w wysoko zawieszoną lupę.
Celem projektu był: twórczy ferment wokół fenomenu gwary warszawskiej i refleksja nad współczesną tożsamością warszawiaka prowadzące do stworzenia 3. animacji AR [augented reality]. Wszystkie wydarzenia na Pradze, w klimatyzowanych salach, bez barier architektonicznych. Wszystkie bezpłatnie!

Kalendarz imprez, które odbyły się w ramach projektu:

 • 16 września 2023, 17:00 – 19:30, lekcja gwary warszawskiej: Pałacyk Konopackiego, bez limitu miejsc
 • 5.10, 9.10, 10.10.2023, 11:00 – 16:00, trzydniowy kurs grafiki cyfrowej (dla początkujących), Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, limit miejsc: 8,
 • 23.10, 23.11, 24.11.2023, 11:00 – 16:00, trzydniowy kurs grafiki cyfrowej (dla początkujących), Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, limit miejsc: 8,
 • 9 grudnia 2023, 17:00 – 20:00, pokaz adaptacji starowarszawskich klimatów na: rysunek (Roman Gajewski w zastępstwie złożonego chorobą Edwarda Lutczyna), komiks (Praga Gada), trzy animacje AR, pod hasłem Afera praska, Pałacyk Konopackiego, bez limitu miejsc
 • 31 grudzień 2023: opublikowano 4 filmy, będące podsumowaniem wywiadów z gawędziarzami z prawego brzegu: Andrzejem Ziółkowskim, Grzegorzem Kołacińskim, Januszem Andrzejem Dziano – rozdział 1rozdział 2.Informacje archiwalne o rekrutacji.

Aby zostać uczestnikiem kursu grafiki cyfrowej należało posiadać:

 • adres zamieszkania na terenie Warszawy,
 • adres poczty elektronicznej, czyli mail,
 • zainteresowanie sztuką rysunku jako hobby lub zawód,
 • brak przeciwwskazań medycznych do pracy przy tablecie,
 • podstawowe doświadczenie z obsługą smartfona i komputera.
 • Osobom niepełnosprawnym ruchowo możemy zapewnić dojazd!
 • W pierwszej kolejności przyjmujemy artystów i przedstawicieli przemysłów kreatywnych 55+ Zapraszamy też kreatywną młodzież od 12 roku życia – wówczas z opiekunem.

Rekrutacja na kurs grafiki cyfrowej odbyła się drogą mailową!

Startuje 11 września 2023 o godz. 12.00. Trwa do wyczerpania wolnych miejsc. Rekrutacja mailowa. Jeśli spełniasz kryteria, wyślij w podanym terminie maila na adres pragagada@gmail.com  Napisz w nim imię, nazwisko, telefon, kilka słów o sobie, np. czy jesteś dyplomowanym artystą (dyplom w jakiej pracowni?), nauczycielem plastyki (gdzie?), a może uczniem? Możesz też podzielić się linkiem do zestawu swoich prac plastycznych.  Napisz który termin ci odpowiada, start 5.10.2023 czy 23.10.23? Pamiętaj, że kurs trwa 3 dni po 5 godzin, jest intensywny, od podstaw, wymagamy 100% frekwencji! Przemyśl swój udział. Uczestnik pierwszego dnia kursu zostanie poproszony o wyrażenie zgody na upublicznienie wizerunku w postaci fotografii w mediach społecznościowych.

Do 03.10.23 należy spodziewać się maila lub telefonu z potwierdzeniem. Lista zostanie opublikowana także na tej stronie, ze wzgl. na RODO w bardzo oszczędnej treściowo formie.

Więcej o kursie:

Każdy kursant otrzymuje 15 godzin szkoleń na sprzęcie Apple. Kurs poprowadzą studenci studiów magisterskich ASP. Unikatowy kurs od podstaw wprowadzający w tajniki pracy z ilustracją cyfrową, którą można potem drukować np. na koszulkach czy kubkach lub chwalić się na portalach społecznościach.
Chcemy pokazać seniorom tworzącym zazwyczaj analogowo możliwości najnowszego oprogramowania (Procreate) i sprzętu (tablety Apple iPad AIR z 2022 r,)
oraz pożytki płynące z twórczości cyfrowej.
Na kursie opowiadamy też o sprzętach i programach innych producentów, darmowych lub  znacznie tańszych od Apple. Kurs będzie zawierał elementy lokalności – ilustracje zostaną wykonane do felietonów Wiecha, lub zarejestrowanych wywiadów (chyba że grupa będzie miała inne pomysły).

Jeśli masz pytania zadaj je Fundacji Animacja mailem pragagada@gmail.com  lub przez telefon: 730303025.

Ilustracja wykonana w programie Procreate, autor: Przemysław J. Olszewski, prowadzący kurs