Komiks „Praga Gada. O międzywojniu”

admin

 Zobacz jedną z nowel graficznych z tego albumu. 

Komiks Praga Gada. O międzywojniu wydany został przez Wydawnictwo Fundacji Animacja na przełomie 2016 i 2017 roku. Zawiera 9 nowel komiksowych, będących adaptacją opowieści najstarszych prażan. Fundacja zarejestrowała wspomnienia kilkudziesięciu osób w wieku 85 – 96 lat z prawobrzeżnej Warszawy i zinterpretowała je w formie wysokojakościowego komiksu. Twórców albumu intrygowały te wątki, które w narracjach się powtarzały, niczym szlagwort przedwojennego szlagieru. Komiks pokazuje, jak dzisiejsze pokolenie 85+ zapamiętało mityczny czas międzywojennej Pragi, jakie emocje przetrwały próbę czasu. W scenariuszach komiksów przyjęto perspektywę taką, jaką przyjęli seniorzy w swoich gawędach, czyli perspektywę dziecka. Nie jest to jednak lektura dla małych czytelników. Nie jest to też komiks historyczny. Na jakie aspekty życia po prawej stronie Wisły w stolicy II Rzeczpospolitej Polskiej zwrócili uwagę sędziwi gawędziarze? O czym Praga gada?

Nade wszystko o więziach. O poczuciu wspólnoty, zażyłości, solidarności. O zbytach i figlach, jakie robiło się dorosłym. O zabawach – zawsze na zewnątrz, nawet w niepogodę, podejmowanych z czeredą dzieciaków z podwórka (ferajną), złożoną z chłopców i dziewczynek różnej narodowości. O wyimaginowanych przyjaciołach i magicznych rytuałowych dzieciństwa.  A także o idolach tamtych czasów: wodzu Piłsudskim, bokserze Kolczyńskim i farmazoniarzu Cynianie.

Większość komiksów utrzymana jest w pastelowej tonacji i pogodnym tonie. Choć nie zabrakło też scen dramatycznych i krwawych. Seniorzy często z trudem przywoływali wspomnienia beztroskiego dzieciństwa w niepodległej Polsce. W ich relacjach, na barwne wspomnienia z lat 30. głębokim cieniem kładł się bowiem czas niemieckiej okupacji. Niektórzy z nich stracili dom, wielu – bliskich, wszyscy – dzieciństwo. Znalazło to odzwierciedlenie w scenariuszu m.in. komiksu Kominiarczyk, otwierającego album. Praga Gada. O międzywojniu zawiera wiele kunsztownie wykonanych, klimatycznych, całostronicowych kadrów, z których do historii polskiego komiksu przejdą zapewne te, stworzone przez Mirosława Urbaniaka.

Scenariusz: Przemysław J. Olszewski, Mieczysław Gajda, Nikola Kucharska, Janusz Dziano.

Rysunek: Alberto Pagliaro, Mirosław Urbaniak, Tony Sandoval, Daniel Baum, Nikola Kucharska, Andrzej Łaski. Okładka: Przemysław J. Olszewski

Liczba stron: 128

Format: A4+

Oprawa: twarda

Druk: kolor

ISBN: 978-83-64293-39-9

Czas akcji: lata 30. XX wieku, czyli międzywojnie

Miejsce akcji: Praga Północ, Praga Południe, Targówek.

Spis treści:

 • Dwadzieścia lat P. J. Olszewski
 • Kominiarczyk P. J. Olszewski / A. Pagliaro & M. Urbaniak
 • Bohaterski miś. Część 1 P. J. Olszewski / T. Sandoval
 • Kredki P. J. Olszewski / D. Baum
 • Anioł ze zdjęcia M. Gajda / M. Urbaniak
 • Melon N. Kucharska
 • Trzeci stopień oddalenia P. J. Olszewski / D. Baum
 • Ciuchcia Wiecha P. J. Olszewski / A. Łaski
 • Farmazoniarz P. J. Olszewski & J. Dziano / A. Łaski
 • Git-Ptaki P. J. Olszewski / M. Urbaniak
 • Ferajna, czyli nasi rozmówcy